| Management number | 216118642 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $212.80 | Model Number | 216118642 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2024 Lenovo IdeaPad 1i offers great value with a fast Intel processor in a slim, 0.70" design that makes multitasking easy. Enjoy up to 10 hours of battery life with quick charging. Maximize your screen space with narrow bezels on all sides, and get clear sound from Dolby Audio speakers. Start up instantly with Flip to Start. Improve your video calls with a 1MP camera that has a privacy shutter and Smart Noise Canceling to block background noise.Processor: Intel Celeron N4500 (Up to 2.8 GHz, 4MB L3 Cache, 2 cores, 2 Threads)Graphics: Intel UHD GraphicsOperating System: Windows 11 Home in S modeMemory: 20 GB DDR4 SDRAMStorage: 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD + 128 GB eMMC Display: 15.6" HD (1366 x 768) TN 220nits Anti-glareConnectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 comboAudio: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby AudioWebcam: HD 720p with Privacy ShutterKeyboard: Full-size, soft gray, backlit keyboard with numeric keypadPorts:1x USB 2.01x USB-A 3.2 Gen 11x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only)1x HDMI 1.4b1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Card reader1x Power connectorBattery: 3-cell, 42 Wh Li-ion batteryColor: Cloud GrayDimensions (W x D x H): 14.18 x 9.29 x 0.70 inchesWeight: 3.42 lbsAccessory: HubxcelAccessory (Wireless Earbuds, Mouse Pad, HDMI Cable, USB Cable, Wireless Mouse ).Software: Free Microsoft 365 1 Year Subscription
| UPC | 193386668053 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Gray |
| Voltage | 11.1 Volts (DC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad 1i |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Traditional Clamshell Laptop |
| Item Weight | 3.42 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | N4500 |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo IdeaPad 1i |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 Year Microsoft 365, Charger |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in stereo speakers with Dolby Audio enhancement |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1.1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron N |
| Audio Output Type | internal, headphone jack |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p, Privacy Shutter |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, Wireless Earbuds |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Media Card, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2800 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 20 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home in S mode, Microsoft 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form