| Management number | 216075492 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $520.00 | Model Number | 216075492 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.★ HP 15.6-inch Business Laptop: Power Meets Portability for Modern Professionals ★✔ Designed for seamless multitasking, this HP business laptop combines an Intel i7-1355U processor and Intel Iris Xe Graphics for powerful computing in a lightweight form.✔ The 15.6-inch FHD IPS display with 300 nits brightness delivers crisp visuals for presentations, creative projects, or entertainment.✔ Upgradeable up to 64GB DDR4 memory and 2TB SSD storage, it offers speed and space to handle demanding workloads while staying travel-friendly at only 3.52 lbs.General InformationBrand: HPProduct Name: HP 15.6 inch Touchscreen LaptopOperating System: Windows 11 ProColor: Natural SilverCPU Cooling System: AirProcessorIntel i7-1355UTotal Cores: 10Total Threads: 12Max Turbo Frequency: 5 GHzGraphicsGraphics Type: IntegratedIntel Iris Xe GraphicsMemory & StorageUp to 64 GB DDR4 3200 megahertzUp to 2TB SSDDisplayDisplay Type: LEDScreen Type: IPSScreen Size: 15.6 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD)Brightness: 300 nitsColor Gamut (NTSC): 45 percentPorts & Slots1 x USB-C 3.02 x USB-A 3.01 x Headphone/Microphone combo1 x AC smart pin1 x HDMI 1.4FeaturesTouchscreenAudio Technology: HD AudioSpeaker Type: StereoSecurity Features: Privacy cameraCameraFront-Facing CameraFront Facing Camera Video Resolution: 720pBuilt-In Microphone: YesWirelessWi-Fi 6 and Bluetooth Dimensions & Weight14.17″ x 9.29″ x 0.73″3.52 pounds
| UPC | 198828211163 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 7 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | FHD IPS touchscreen, Microsoft Copilot, Numeric Keypad, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form