| Management number | 216072957 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $131.30 | Model Number | 216072957 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key features of this HP ProBook 430 G7 business Laptop (Refurbished):●CPU: Intel Core i5-10210U (1.6 GHz-4.2GHz, 4 cores, 8 threads, 6MB smart cache, 4 GT/s bus speed).●Memory: 16GB DDR4 RAM (2666MHz).●Hard drive: 256GB SSD.●Operating system: Windows 11 Pro 64-bit - supports multiple languages such as English, Spanish and French.●Display: Size 16:9 Length 30.8 cm-13.3 inches HD display (1366 x 768) LED backlight●Network: Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet connector 100,1000 Mbit/sec●Panel type: IPS anti-glare screen●Backlit keyboard: None.●Touch screen: None.●Fingerprint sensor: None.●Speaker: Yes.●Bluetooth: Yes.●Wi-Fi: Yes.Width - 12.13 inches Depth - 8.39 inches Height 0.79 inches; Weight 3.28 pounds●Ports of this HP ProBook 430 G7 business Laptop:2 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports.1 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C port.1 RJ-45 port.1 HDMI port (version-1.4b).1 headphone/microphone combo jack.1 front camera (1280 x 720 pixels, built-in speaker, built-in microphone)Contains:1 HP ProBook 430 G7 business Laptop (refurbished).1 AC power adapter.
| UPC | 785366573442 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ProBook 430 G7 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 430 G7 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I5-10210U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1360 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Ethernet, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 6th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 30 days |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.1"L x 8.4"W x 0.8"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form