| Management number | 216141503 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $279.60 | Model Number | 216141503 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertisedBrand: HPProcessor Model: AMD Ryzen5 5500UProcessor Cores: 6-core Operating System: Windows 11 Home in S modeScreen Size: 17.3 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080Display Type: LEDGPU: AMD Radeon GraphicsGraphics Type: IntegratedSystem Memory (RAM): Up to 32 gigabytesType of Memory (RAM): DDR4Total Storage Capacity: Up to 1 TBDimensions L x W x H (inches): 15.78 x 8.25 x 0.8 inchesProduct Weight: 4.58 poundsNumber of USB 3.0 Type C Ports: 1Number of USB 3.0 Type A Ports: 2Front-Facing Camera: trueHeadphone Jack: trueNumeric Keypad: trueBuilt-In Microphone: trueWi-Fi: Wireless-ACWireless Connectivity: BluetoothColor: Silver
| UPC | 196786582370 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU L1 Cache | 3 MB |
| CPU L2 Cache | 3072 KB |
| Chipset Type | Promontory |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen5 5500U |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Ryzen 5 5500U |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless mice/keyboards, storage devices, printers, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 83 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 0.78"W x 8.25"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form