| Management number | 216076779 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216076779 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This laptop packs in the reliable processing power of Intel Core i3-N305 processor, plus ample RAM and Storage. Chat with ease knowing you have a 15.6" FHD IPS LED display with a camera. This laptop offers additional features tailored to meet your needs. Fingerprint reader. Numeric keypad. Camera privacy shutter. The long-lasting battery life helps you stay in the zone longer. Stay in your flow with plenty of ports to connect your devices. This PC is built to keep you in your flow, wherever that might be. Windows 11 Home is the most secure Windows ever built, with fast boot times and increased responsiveness.
| UPC | 195908150558 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 15 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | SageNova Earphones |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i3 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, audio peripherals, and other wireless devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3800 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, Fingerprint Reader, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form