| Management number | 216140613 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $140.00 | Model Number | 216140613 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel Processor 【Graphics】 Intel Graphics 【OS】 Windows 11 Home 64-bit 【Memory】 8GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 1.1TB Storage (1TB OneDrive + 128GB SSD) 【 Display 】 14-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView, 220 nits, 45% NTSC 【Wireless】 WiFi 802.11 + Bluetooth 5.4 【Audio】 High Definition (HD) Audio, Stereo speakers 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones 【Ports】 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 DisplayPort 1.2 1 x AC smart pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x Multi-Format SD Media Card Reader 【Battery】 Up to 11.5 Hours 【Color】Rose Gold 【Dimensions】 12.76 x 8.86 x 0.71 【Weight】 3.24 lbs 【Bundle】 1 x 1 Year Office 365 Subsciption
| UPC | 194850314971 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Tranquil Pink |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | UltraBook |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | UltraBook |
| Video Output | USB-C DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | 1 x 65W USB-C Power Adapter |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel CPU |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories using USB, USB-C, HDMI, SD card, Wi-Fi, or Bluetooth connections |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 8.8"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form