| Management number | 216067483 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $138.75 | Model Number | 216067483 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Switching out of S mode in Windows 11 Windows 11 in S mode is designed for security and performance, exclusively running apps from the Microsoft Store. If you want to install an app that isn't available in the Microsoft Store, you'll need to switch out of S mode 1. On your PC running Windows 11 in S mode, open Settings > System > Activation. 2. In the Switch to Windows 11 Pro section, select Go to the Store. (If you also see an "Upgrade your edition of Windows" section, be careful not to click the "Go to the Store" link that appears there.) 3. On the Switch out of S mode (or similar) page that appears in the Microsoft Store, select the Get button. After you see a confirmation message on the page, you'll be able to install apps from outside of the Microsoft Store. Activate pre-installed Office 365: 1.Launch any Office app > 2.Start your activation by signing in with your Microsoft account(Create a account if you don't have one yet) > 3.Click "Activative Office" > 4.Sign in your account and follow the next prompts. > 5.Complete Step 1,2 and 3 > 6.Click on Refresh once Office is ready > 7.Open a document and accept the license agreement. Memory: Upgraded to 16GB RAM Storage:64GB eMMC + 256GB SD Card Display: 14.0-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView Processor: Intel Celeron N4120, up to 2.6 GHz, 4 Cores & 4 Threads Battery Life: Up to 10 hours Graphics: Intel UHD Graphics 600 Webcam: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Connectivity: 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi and Bluetooth Operating System: Windows 11 Home in S mode
| UPC | 197961559163 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Snowflake White |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Portable SSD |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, and other wireless devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | Apollo Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form