| Management number | 216141701 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $336.40 | Model Number | 216141701 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The premium Dell Inspiron 15 laptop, with powerful computing and connectivity features, is built for speed, multitasking and collaboration. Sleek, small, durable, the high performing PC delivers unparalleled results and snappy experience for intensive applications or everyday tasks at work, school or life. Super thin and light for easy portability Processor Ultra-responsive 10th Generation Intel Core i5-1035G1 processor (1.00 GHz, up to 3.60 GHz Max Boost, 4 Cores, 8 Threads, 6 MB Cache) Memory 16GB RAM invigorates powerful multitasking and seamless experience Hard Drive 512GB SSD (15x faster than HDD, ample storage) delivers instant boot-up, fast data access Display & Graphics15.6" Full HD touch screen for hands-on control. Natural finger-touch navigation makes the most of Windows 10. The 1920 x 1080 resolution boasts impressive color and clarity with Wide Viewing angles display. Energy-efficient LED backlight. Operating System Windows 10 Pro (64-bit) - Enterprise OS, perfect for business/education Ports USB 2.0 Type-A and USB 3.2 Type-A (2) - quick data transfer HDMI - connect to HDTV or monitor SD Card Reader - for easy photo transfer Universal Audio Jack - true sound quality Noble Wedge Security Slot - for added security Premium Features Dell Mobile Connect: Allows complete wireless integration between your Dell PC and smartphone. Make calls, send texts, and get notifications on iOS and Android phones. Integrated Widescreen HD 720P Webcam with Dual Digital Microphone Array: A new 4-element lens delivers sharp video in all areas of the frame, especially in dim lighting conditions. The top-mounted mic provides for a better audio experience Battery: 3 Cell 3684 milliampere hours, Alkaline
| UPC | 884116786863 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3.6 GHz |
| Model Number | Inspiron |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Dell Mobile Connect, Integrated Widescreen HD 720P Webcam with Dual Digital Microphone Array |
| Screen Finish | smooth and glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Basic Audio Features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | 1035 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-1035G1 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Alkaline |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated Widescreen HD 720P Webcam |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio devices, printers via USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Media Card, USB |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Speaker Description | [Basic Speaker] |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512GB NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.99"L x 15"W x 0.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with multitouch control |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form