| Management number | 216084284 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $160.00 | Model Number | 216084284 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Latitude 11” Tablet with Intel Core M3 CPU, 4GB RAM, and 128GB SSD The Latitude blurs the line between laptop and tablet thanks to its included, detachable keyboard and the versatile Windows 10 OS, which makes apps, websites, and files easy to navigate wether you’re using the keyboard’s trackpad or the Full HD touchscreen display. HDTV Picture on a Smaller Screen By packing more than 2 million pixels into the display, 1080p Full HD resolution—the same found on many HDTVs—shows off photos, movies, and text with a high degree of detail. Faces come to life in video chats, and movies and photos appear so sharp and realistic that the travel-size screen will feel more like your own personal jumbotron. Solid-State Drive: Speed and Reliability The built-in solid-state drive (SSD) performs the same duties of a traditional hard-disk drive, but up to 100 times faster. Unlike hard-disk drives, SSDs don’t rely on moving parts to write, store, and retrieve data; instead, they use flash memory chips that can boot up your computer and launch apps in mere seconds. Without the moving parts, SSDs are also lighter, take up less space within your computer, and are less susceptible to damage and data loss from computer bumps. Operating system: Windows 10 Home Screen: 10.8” LED-backlit IPS touchscreen Resolution: 1920x1080 Full HD Processor: 0.9GHz Intel Core m3-6Y30 dual-core RAM: 4GB Storage: 128GB SSD Memory-card slot: SD Rear camera: 5MP Ports: USB 3.0, USB type-C, mini HDMI, headphone Weight: 1.6
| UPC | 650229388023 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Generation | 6th Generation |
| Model Name | Latitude 11-5175 |
| Screen Size | 11 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | Touchscreen |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Latitude 11-5175 |
| BuiltIn Media | Stylus, Keyboard |
| Warranty Type | Extended |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 0.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 10 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Keyboard, Stylus |
| Hardware Interface | USB 3.0, USB Type C, mini HDMI |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Intel Core M3 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Other Special Features of the Product | Portable |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form