| Management number | 216098287 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $719.60 | Model Number | 216098287 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
LG gram 17-inch Thin and Lightweight Touchscreen Laptop Computer, Intel Evo Edition Powered by Intel Core Ultra7 255H Processor, Windows 11 Home, 32GB RAM, 2TB SSD - Obsidian Black ¹Intel Core Ultra 7 (Series 2) for cutting-edge AI power and next-gen efficiency.²gram chat Cloud is available on 2025 LG gram models at no cost for the first year after user registration. After one year, users may subscribe to gram chat Cloud as a paid service.³Passed 7 different MIL-STD 810H Tests for durability conducted by an independent laboratory that conforms to U.S. military standards (October 2024). Compliant with the following methods for MIL-STD-810H: Method 500.6 Low Pressure (Altitude) (Procedure I – Storage and Procedure II - Operation); Method 501.7 High Temperature (Procedure I – Storage and Procedure II - Operation); Method 502.7 Low Temperature (Procedure I – Storage and Procedure II - Operation); Method 514.8 – Vibration (Procedure I). Device may not perform as tested in all conditions. Test performed in controlled environment. Do not attempt.⁴Video playback time testing conducted by LG using Full HD video playback (1080p resolution), wireless turned off, 150 nits brightness, earphones and default options. Actual battery usage time and performance may vary depending on various factors, including network connectivity and application use. (January 2025)⁵LG gram Link app installation required. Visit Support on LG.com to download.⁶Dolby, Dolby Atmos and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories.





| UPC | 195174112809 |
|---|---|
| Brand | LG |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | 17Z90T-H.ADB7U1 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560x1600 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.12 Pounds |
| Screen Size | 17 Inches |
| Battery Life | 20 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | LG Electronics Inc. |
| Memory Speed | 7467 MHz |
| Model Number | 17Z90T-H.ADB7U1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Cable |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD Audio with Dolby Atmos Stereo Speaker |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | 255H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Touchpad Feature | Precision Touch |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, and Wi-Fi |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 2, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 7467 GHz |
| Speaker Description | HD Audio with Dolby Atmos Stereo Speaker |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Intel Arc |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year parts and labor |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 320 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 77 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.91"L x 10.19"W x 0.74"Th |
| Automatic Backup Software Included | Dolby Atmos, LG Update and Renew, LG gram Link, Microsoft 365, gram AI |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Lightweight, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form