| Management number | 216079201 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216079201 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits: Sleek, smooth, strong The carbon fiber finish with magnesium alloy is light, durable, cool to the touch and designed to impress. A wide range of magnificence Bring business projects to full light with industry leading brightness and viewing angles on an FHD IPS display. Always on time With a quick start-up time of under 8 seconds, you'll be up and running in no time. Professional looks and productivity Thoughtfully designed to be sleek and useful with a carbon fiber lid, dark gray alloy chassis, backlit keyboard, glass track pad and 1080p display. Manage from the cloud Easily deploy users and manage access with cloud-based management tools. What's Included: Dell Chromebook 3400 3-cell battery Power adapter



| UPC | 633115403666 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Chromebook 3400 Laptop |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | N4000 |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Chromebook 3400 Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Series Number | 3400 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic audio capabilities with integrated microphone |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N4000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | False |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Standard USB devices, External displays (HDMI or USB-C), Wireless devices (Bluetooth or Wi-Fi) |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Description | Integrated Graphics |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Professional |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 MP |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.33"L x 13.37"W x 0.9"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form