| Management number | 216117639 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216117639 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
GENERAL INFORMATIONBrand: AlienwareModel Number: R2Series: Alienware m18 R2 Gaming Laptop RTX 4090Color: Dark Metallic MoonOperating System: Windows 11 Pro PROCESSORBrand: IntelModel: i9-14900HXNumber of Cores: 24 CoresNumber of Threads: 32 ThreadsL3 Cache: 36 MBBase Frequency: 2.2 GHzTurbo Frequency: 5.8 GHz GRAPHICSGraphics Type: DedicatedGPU: NVIDIA GeForce RTX 4090, 16 GB GDDR6 DISPLAYDisplay Size: 18 inchesResolution: QHD+ (2560 x 1600)Refresh Rate: 165 Hz, 3msDisplay: ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + DDS, 100% DCI-P3, FHD IR Camera MEMORY & STORAGECapacity: Up to 64 GB DDR5Storage: Up to 8 TB SSD WIRELESSIntel Killer 1750 2x2Bluetooth 5.4WiFi 7 FEATURESKeyboard: English US AlienFX RGB Backlit (per-key) Alienware M Series KeyboardChassis: AlienFX Lighting Zones, Programmable with up to 16.8 million Distinct ColorsTouchpad: Multi-Touch Gesture Touchpad with Integrated ScrollingWebcam: 1080p at 30fps FHD HDR RGB-IR CameraAudio and Speakers: Stereo Speakers, 2 W x 2 = 4 W total, Realtek ALC3254Battery Life (up to): 10 hours Customized FeaturesAlienware Command CenterAlienfx Lighting TechnologyGame Library with Auto-Tune Game Profile FunctionalityFusion (Includes Support for Overclock, Thermal, Power, Audio, and Audio Recon Profiles) PORTS & Slot2 x USB 3.2 Gen 11 x USB 3.2 Gen 1 Port with PowerShare1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C2 x Thunderbolt 4 Gen 2 Type-C Ports with DisplayPort Alt Mode/USB41 x Rj45 Ethernet1 x Universal Audio Jack1 x Hdmi 2.11 x Power-Adapter1 x Mini-Display1 x SD-Card Slot PHYSICAL SPECIFICATIONSHeight (rear): 0.99 inches (25.10 mm)Height (peak): 1.05 inches (26.70 mm)Height (front): 0.95 inches (24.10 mm)Width: 16.15 inches (410.30 mm)Depth: 12.59 inches (319.90 mm)Weight (maximum): 9.32 lb (4.23 kg)
| UPC | 738060947873 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Dark Metallic Moon |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Alienware m18 R2 Gaming Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2.5K |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 9.3 Pounds |
| Screen Size | 18 Inches |
| CPU L3 Cache | 36 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | R2 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Windows 11 Pro, Dell Alienware m18 R2 Gaming Laptop 4090 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | 2 W x 2 = 4 W total, Realtek ALC3254 |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 12 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 5.8 Hz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | i9-14900HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i9 |
| Touchpad Feature | Multi-touch |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 1080p at 30fps FHD HDR RGB-IR |
| Compatible Devices | Mouse, Headphone, Speaker |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Mini-DisplayPort, Ethernet, USB 3.2 Gen 1, Bluetooth 5, Thunderbolt 4 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Realtek ALC3254 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth, 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 5.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Developer, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 16.15"L x 1.05"W x 12.59"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Backlit Keyboard, Anti Glare Coating, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form