| Management number | 216140645 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $219.56 | Model Number | 216140645 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The MacBook Pro "Core i9" 2.3 15-Inch (2019, Touch Bar) is powered by a 14 nm, 9th Generation "Coffee Lake" 2.3 GHz Intel "Core i9" processor (I9-9880H), with eight independent processor "cores" on a single silicon chip, a 16 MB shared level 3 cache, 32GB of onboard 2400 MHz DDR4 SDRAM an AMD Radeon Pro 560X with 4GB of dedicated GDDR5 memory and an integrated Intel UHD Graphics 630 graphics processor that shares memory with the system. Externally, this notebook has an integrated 720p FaceTime HD webcam, a revised "third generation" butterfly mechanism keyboard with an integrated "Touch Bar" touch-sensitive control that adapts for different applications and provides Touch ID login support in lieu of traditional function keys, and a gigantic "Force Touch" trackpad. Additionally, it has a high-resolution LED-backlit 15.4" widescreen 2880x1800 (220 ppi, 500 nits) "Retina" display with True Tone technology, and a integrated battery that provides an Apple estimated 10 hours of runtime.



| Brand | Apple |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | MacBook Pro |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 15.4 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | MV912LL/A |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I9-9880H |
| Operating System | Os Catalina |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | traditional |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 Days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 2736x1824 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 0.33 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form