| Management number | 216144374 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216144374 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP ZBook Power 16 G11 Mobile Workstation PCUpgrade to professional, AI-enhanced performance at an unbelievably affordable price. Power up your productivity on this durable yet premium PC with pro-grade components to run pro apps for AI development, 3D modeling and conceptual design with exceptional power efficiency and battery life.Power Through Professional WorkflowsBlaze through 3D workloads, eliminate slow downs, and take-on serious multitasking with new processors purpose built for the next era of AI and latest discrete graphics.Connect. Communicate. Collaborate.Collaborate effectively with ZBook Power. The auto-framing 5MP camera, Wi-Fi 6E, and a long-lasting battery let you seamlessly connect.Integrated Microsoft CoPilot KeyOpens the prompt window so your AI assistant is at your fingertips.Certified. Secured. Supported.Get peace of mind with a high-performance PC that's certified to work with professional apps and comes with HP Wolf Security for Business—protecting below, in and above the OS.Durable With a Premium TouchWith an aluminum chassis and MIL-STD 810H durability this PC is premium, but tough enough to last. See more screen, in stunning clarity, with a narrow bezel FHD+ display.Technical SpecificationsProcessor: Intel Core Ultra 7 155U Processor (12 Cores, 14 Threads, Max Turbo up to 4.8 GHz, 12MB Cache)Display: 16" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, 400 nits, 100% sRGB DisplayGraphics: NVIDIA RTX A500 (4GB GDDR6 dedicated)Networking: Intel Wi-Fi 6E 802.11ax (2x2) + Bluetooth 5.3Operating System: Windows 11 Pro 64-bitBattery: HP Long Life 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer, 150W AC power adapterCamera: 5MP IR webcam with privacy shutterKeyboard: Backlit, Spill-resistant, Copilot key, Numeric KeypadAudio: Audio by Poly Studio, dual stereo speakers, HP World Facing Microphone dual array digital microphones, combo microphone/headphone jack, HD audioSecurity: TPM, Fingerprint Reader, Camera privacy shutter, Facial recognition, Nano Security Lock Slot Dimensions: 14.15 x 9.88 x 0.9 inchesWeight: 4.68 lbsI/O Ports2 x Thunderbolt 4 (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1)2 x USB-A 3.2 Gen 1Ethernet (RJ-45)HDMI 2.1SD Card readerHeadphone / microphone combo jack
| UPC | 196786662775 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP ZBook Power 16 G11 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.7 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | HP ZBook Power 16 G11 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | 150W AC Adapter with Power Cord, HP ZBook Power 16 G11 Mobile Workstation AI Laptop, USB-C HUB by IST Computers®, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Audio by Poly Studio, dual stereo speakers, HP World Facing Microphone dual array digital microphones, combo microphone/headphone jack, HD audio |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 155U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, Headphone, MicroSD, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | dual stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA RTX A500 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Gaming |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.15"L x 9.88"W x 0.9"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form