| Management number | 216119656 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $183.60 | Model Number | 216119656 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel N100 Processor (4 Cores, 4 Threads, 6MB L3 Cache, Base Frequency at 0.7 GHz, Up to 3.4 GHz at Max Turbo Frequency)Memory: Up to 32GB DDR5 RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeGraphics: Intel UHD GraphicsDisplay: 17.3" FHD 1920 x 1080, IPS, 120Hz Display, Maximized Screen, Minimized Borders, Effortless Motion ClarityPorts:1 x MicroSD Card Reader1 x DC-in2 x USB Type-C2 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI1 x RJ451 x AudioBacklit Keyboard: F5Numeric Keypad: YesWireless Connectivity: Wi-FiDimensions: 15.6 x 10.32 x 1.02 inchesWeight: 5.78 lbsColor: Grey
| UPC | 193200983485 |
|---|---|
| Brand | Machenike |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | N17A |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 12 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Machenike |
| Model Number | N17A |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Machenike Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | N100 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other wireless devices via Wi-Fi |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3400 MHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.6"L x 10.32"W x 1.02"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form