| Management number | 216452820 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $46.00 | Model Number | 216452820 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 774539221570 |
|---|---|
| Color | 4K Camera&3 Battery&Orange |
| Material | Plastic |
| Brand Name | Lozenge |
| Media Type | SD |
| Model Name | L900 Pro |
| Item Weight | 200 Grams |
| Part Number | 900 |
| Skill Level | Beginner |
| Control Type | Remote Control |
| Manufacturer | Lozenge |
| Includes Remote | Yes |
| Battery Capacity | 2200 Milliamp Hours |
| Special Features | Adjustable, Auto Follow, Extended Flight Time, Integrated GPS, Long Distance Control |
| Included Components | Battery, Blade, Camera |
| Video Capture Format | MP4 |
| Age Range Description | Adult |
| Are batteries included | No |
| Supported Image Format | DNG, JPEG |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Video Output Resolution | 4K |
| Battery Cell Composition | Lithium |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Item Dimensions L x W x H | 11.5"L x 11.5"W x 2.2"H |
| Optical Sensor Technology | CMOS, CCD |
| Remote Control Technology | Wi-Fi |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form