| Management number | 212264159 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $59.98 | Model Number | 212264159 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
2018 Louisville Slugger Prime 918 -10 Youth Bat: WTLSLP918X10100% Composite with Louisville Sluggers proprietary MicroForm? barrel design for a lighter swing weight and maximum popTRU3 3 Piece ConstructionPatented TRU3 construction reduces vibration and provides unmatched feel on contactRTX end cap design allows for a huge barrel shapeCustom Lizard Skin? premium performance grip31/32" tapered handleBalanced Swing Weight-10 Length-to-Weight drop2 3/4" Barrel DiameterUSSSA 1.15 BPF Approved: Not approved for leagues that require the new USA baseball stampOne Year Manufacturer's WarrantySizes: 27" 17oz, 28" 18oz, 29" 19oz, 30" 20oz, 31" 21oz, 32" 22oz
| UPC | 887768636142 |
|---|---|
| Size | 31" / 21 oz |
| Brand | Louisville Slugger |
| Color | 31in |
| Sport | Baseball |
| Material | Composite |
| Brand Name | Louisville Slugger |
| Model Name | Louisville Slugger Prime 918 (-10) 2 3/4" Senior League Baseball Bat |
| Model Year | 2018 |
| Item Weight | 1.7 Pounds |
| Part Number | WTLSLP918X1031 |
| Manufacturer | Wilson Sporting Goods |
| Package Weight | 0.79 Kilograms |
| Handle Material | Carbon Fiber |
| Number of Items | 1 |
| Suggested Users | unisex |
| Product Dimensions | 31"L x 2.75"W |
| Included Components | Baseball bat |
| Age Range Description | Youth, Teen, Adult |
| Item Dimensions LxWxH | 31 x 2.75 x 0.04 inches |
| Item Package Dimensions L x W x H | 32.6 x 3.31 x 2.6 inches |
| Global Trade Identification Number | 00887768636142 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form