| Management number | 216418222 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $18.00 | Model Number | 216418222 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Losi BFG KR3 Fr/Rr 2.2/3.0, Pre-Mount, 12mm (2): BR 2.0, LOS43056
| UPC | 605482178577 |
|---|---|
| Size | 7 inches (W) x 13 inches (L) x 1.8 inches (H) |
| Color | Multi |
| Theme | RC Hobby |
| Brand Name | Losi |
| Model Name | BFG KR3 Fr/Rr 2.2/3.0, Pre-Mount, 12mm (2): BR 2.0 |
| Manufacturer | Horizon Hobby |
| Model Number | LOS43056 |
| Power Source | Battery Powered |
| Material Type | Plastic |
| Item Type Name | Losi BFG KR3 Fr/Rr 2.2/3.0, Pre-Mount, 12mm (2): BR 2.0, LOS43056 |
| Operation Mode | Manual |
| Item Dimensions | 13 x 7 x 1.8 inches |
| Number of Items | 1 |
| Toy Vehicle Form | Car |
| Additional Features | Portable |
| Included Components | BFG KR3 Fr/Rr 2.2/3.0, Pre-Mount, 12mm (2): BR 2.0 |
| Is Assembly Required | No |
| Age Range Description | 14+ |
| Are Batteries Required | No |
| Batteries are Included | No |
| Manufacturer Part Number | LOS43056 |
| Manufacturer Maximum Age MONTHS | 1500 |
| Manufacturer Minimum Age MONTHS | 14 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form