| Management number | 211847874 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $36.00 | Model Number | 211847874 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||


| Brand | Litime |
|---|---|
| Voltage | 36 Volts |
| Amperage | 120 Amps |
| Model Name | 36V 60Ah GC Battery |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 43.56 Pounds |
| Reusability | Rechargeable |
| Manufacturer | Litime |
| Model Number | 36V 60Ah GC Battery |
| BuiltIn Media | 36V 60Ah Battery |
| Battery Weight | 43.56 Pounds |
| Item Dimensions | 8.46 x 8.15 x 20.94 inches |
| Antenna Location | Scooter |
| Battery Capacity | 60 Amp Hours |
| Battery Cell Type | Lithium-Phosphate |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Warranty Description | LiTime provides a 5-year free warranty from your purchase date |
| Compatible Phone Models | Golf Carts, Mobility Sco, Trolling Motor |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form