| Management number | 216600947 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $28.00 | Model Number | 216600947 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 816142018175 |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Brand Name | Lifeline |
| Model Name | Triple Trainer Cable - R7 Resistance Cables - 70lbs - Yellow |
| Sport Type | Body Building |
| Style Name | 70 lbs |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Manufacturer | Pivotal 5, Inc |
| Material Type | Silicone, Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Item Type Name | Triple Trainer Cable - R7 Resistance Cables - 70lbs - Yellow |
| Tension Supported | 70 pound |
| Additional Features | Non-Slip |
| Included Components | (6) resistance cables, Handle, connector |
| Number of Resistance Levels | 4 |
| Recommended Uses For Product | Workout |
| Global Trade Identification Number | 00816142018175 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form