| Management number | 215133227 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $36.00 | Model Number | 215133227 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 796575169746 |
|---|---|
| Size | 65 Inch |
| Brand | LG |
| Color | Black |
| Model Name | CRT2LGOLED65G4SUB |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 4K |
| Tuner Type | ATSC |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Item Weight | 62.6 Pounds |
| Screen Size | 65 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | AA |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | LG |
| Model Number | CRT2LGOLED65G4SUB |
| Model Series | G |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| BuiltIn Media | Power Cable, Remote Control, Remote Control Battery: Yes (AA x 2EA), User Manual |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Screen Finish | Flat |
| Signal Format | HDMI, USB |
| Warranty Type | Limited |
| Connector Type | HDMI, USB |
| Contrast Ratio | High Contrast Ratio |
| Control Method | Remote |
| Video Encoding | H.265 (HEVC) |
| Controller Type | Voice Control |
| Mfr Part Number | CRT2LGOLED65G4SUB |
| Total Usb Ports | 3 |
| Operating System | webOS 24 |
| Display Size Class | 65 Inches |
| Display Technology | OLED |
| Total USB 20 Ports | 3 |
| Total USB 30 Ports | 3 |
| Additional Features | UHD 4K 3840 x 2160 OLED Panel | HDR10, HLG, Dolby Vision Compatible | webOS 24 with a11 AI Processor 4K | 120 Hz Native Refresh Rate |
| Number of Batteries | 2 AA batteries required. |
| Speaker Description | Built-In Speaker |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Internet Applications | Apple TV, Disney+, Sling TV and more, Netflix, Prime Video, ESPN, Max, YouTube |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 5.1 |
| Display Backlight Setting | Pixel Dimming |
| Item Dimensions D x W x H | 10.4"D x 56.7"W x 36"H |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Display Backlight Technology | Self-Luminous |
| Speaker Maximum Output Power | 60 Watts |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Motion Enhancement Technology | AI-based Motion Enhancement |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Picture Quality Enhancement Technology | SELF-LIT PIXELS and BRIGHTNESS BOOSTER MAX |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form