| Management number | 216114168 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $660.00 | Model Number | 216114168 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
About the product Operating system: Windows 11 Pro Processor: Intel Evo Edition - Intel Core Ultra 7 155H Processor (16-Core) Display: 16 inches WQXGA (2560x1600) IPS LCD with Touch Color gamut: DCI-P3 99% (Typical, min 95%) Graphics: Intel ARC Graphics Dimensions: 13.98 x 9.54 x 0.66 inches Approximate Weight: 2.64 pounds Color:Black Wireless : Wireless LAN Intel AX211 Backlit: YES Bluetooth: BT 5.3 HDMI (Standard): YES Headphone Out: YES USB-A: USB 3.2 Gen2x1 (x2) USB-C: USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
| UPC | 195174036204 |
|---|---|
| Brand | LG |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | LG Gram 16 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | LG |
| Model Number | LG Gram 16 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Additional components (exact details not specified) |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | ultra 7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Others |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 8 |
| CPU Model Generation | 15th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.98"L x 9.54"W x 0.7"Th |
| Global Trade Identification Number | 00195174036204 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form