| Management number | 216391394 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $9.38 | Model Number | 216391394 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description LG 5040JA2015A Refrigerator Rubber Injector Hose Connector. Gray rubber. For use with the following LG Electronics models: GMB228JQCA, LRFC22750TT, LRFC25750ST, LRFC25750SW, LRSC26912TT, LRSC26922SW, LRDC22743SW, LRFC22750ST, LFD22860TT, LRFC22750SW, GML277BSRA, LRSC26922SB, LRDC22743TT, 73952, 73954, LFC25760SB, LFC25770SB, 73959, 73963, GM819DSW, GMT652DBFA, GRG267AVBA, GRL267ATBA, LRSC26912SW, LFC20740ST, GRL267BTR, LFC20740SW, GMF228JQKA, LFC25760ST, LFC25770ST, LFC25760SW, LRSC26922TT, LSC27921SB, LSC27926SB, LFC25770SW, GML277USQH, LFC25760TT, LFC25770TT, GRL267ATBT, GRL267BVR, GRB218JSAA, LRBC22522ST, LSC27921ST, LSC27926ST, LSC27921SW, LSC27926SW, LRFD22850ST, LSC27921TT, LRFD22850SW. Refer to your manual to ensure ordering the correct, compatible part. From the Manufacturer LG 5040JA2015A Refrigerator Rubber Injector Hose Connector. Gray rubber. For use with the following LG Electronics models: GMB228JQCA, LRFC22750TT, LRFC25750ST, LRFC25750SW, LRSC26912TT, LRSC26922SW, LRDC22743SW, LRFC22750ST, LFD22860TT, LRFC22750SW, GML277BSRA, LRSC26922SB, LRDC22743TT, 73952, 73954, LFC25760SB, LFC25770SB, 73959, 73963, GM819DSW, GMT652DBFA, GRG267AVBA, GRL267ATBA, LRSC26912SW, LFC20740ST, GRL267BTR, LFC20740SW, GMF228JQKA, LFC25760ST, LFC25770ST, LFC25760SW, LRSC26922TT, LSC27921SB, LSC27926SB, LFC25770SW, GML277USQH, LFC25760TT, LFC25770TT, GRL267ATBT, GRL267BVR, GRB218JSAA, LRBC22522ST, LSC27921ST, LSC27926ST, LSC27921SW, LSC27926SW, LRFD22850ST, LSC27921TT, LRFD22850SW. Refer to your manual to ensure ordering the correct, compatible part.
| Color | Grey |
|---|---|
| Brand Name | LG |
| Model Info | 5040JA2015A |
| Item Weight | 0.32 ounces |
| Part Number | 5040JA2015A |
| Material Type | Rubber |
| Compatible Device | LG,KENMORE,KENMORE ELITE |
| Item model number | 5040JA2015A |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Product Dimensions | 8 x 6 x 4 inches |
| Included Components | Single LG 5040JA2015A Rubber Injector Hose Connector |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form