| Management number | 216535552 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $18.90 | Model Number | 216535552 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description STANDARD ROCKER TYPE; THERMOPLASTIC (BODY) MATERIAL; 1.3 INCH W X 1.61 INCH D X 4.06 INCH H SIZE; WHITE COLOR; SPDT, MOMENTARY OPERATION TYPE; COMMERCIAL APPLICATION; 24 VAC/VDC VOLTAGE RATING; 3 AMPERE CURRENT RATING; SIDE, BACK WIRING From the Manufacturer Decora (R) Plus devices combine designer styling with all the benefits of rugged Commercial Grade construction. The robust product offering includes: single pole, double pole, 3 and 4-way switches, momentary and maintained contact switches, as well as pilot light and illuminated switches. 3-Amp, 24-Volt, Decora Plus Rocker Double-Throw Ctr-OFF Momentary Contact Single-Pole AC Quiet Switch, Commercial Grade, Self Grounding, Back and Side Wired, White . Decora is a registered trademark of Leviton Mfg. Co., Inc.

| UPC | 078477358146 |
|---|---|
| Color | White |
| Model | 56081-2W |
| Wattage | 72 watts |
| Terminal | Screw |
| Brand Name | Leviton |
| Unit Count | 1 Count |
| Item Weight | 3.2 ounces |
| Switch Type | Rocker |
| Circuit Type | 1-way |
| Contact Type | Normally Open |
| Manufacturer | Leviton |
| Actuator Type | Rocker |
| Material Type | Thermoplastic |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Screw |
| Control Method | Touch |
| Current Rating | 3 Amps |
| Item Type Name | 56081-2W |
| Operation Mode | Off |
| Number of Items | 1 |
| Contact Material | Silver |
| Operating Voltage | 24 Volts |
| Specification Met | CSA, NOM, UL |
| Included Components | 56081-2W |
| Number of Positions | 4 |
| Warranty Description | 10-Year Limited |
| Connectivity Protocol | X-10 |
| International Protection Rating | IP54 |
| Global Trade Identification Number | 00078477358146 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form