| Management number | 215141040 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $27.96 | Model Number | 215141040 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Be Lighter, Lower In Profile: By replacing the original lens colar foot with this upgraded version, you gain a ighter, slimmer prole without sacrificing stability. The Leofotofoot is CNC-machined from 6061-T6 aluminum and adheres to the Arca-Swiss dovetail standardErgonomic Grip for Increased Comfort: An ergonomic slicone grip enhances handing comfort, while the CNC-machined aluminum construction ensures durabilityBottom Structure: The foot includes a Quick Detach (QD) socket for strap compatibility, along with 3/8"-16 and 1/4"-20 threaded mounting holes tomatch factory specifications. Two M3 screws are included for optional safety stopsCompatible with Canon RF70-200mm F2.8 LIS USM Z, Canon RF24-105mm F2.8 LIS USM Z
| Brand | LEOFOTO |
|---|---|
| Color | Compatible with Canon RF70-200mm and RF24-105mm |
| Model Name | CF-07W |
| Folded Size | 36.5mm x 114mm x 38mm |
| Manufacturer | Leofoto |
| Audio Recording | No |
| Compatible Devices | Camera |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form