| Management number | 212189425 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $367.60 | Model Number | 212189425 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||


| UPC | 199393047881 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Seashell |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Yoga 7 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.1 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Yoga 7 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | USB Hub |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | 350 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | in-cell/on-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, memory cards, audio devices, wireless keyboards, mice, and headphones |
| Hardware Interface | HDMI |
| Wireless Technology | 802.11be |
| CPU Model Generation | Zen 5 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 860M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, membrane, backlit, numeric keypad (QWERTY layout) |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | 1TB NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | Onboard ONLY |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Business, Software Development |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form