| Management number | 216065899 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $196.00 | Model Number | 216065899 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Pentium Silver N6000 (4C / 4T, 1.1 / 3.3GHz, 4MB) Graphics: Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Pro 64-bit Memory: 16GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 512GB PCIe SSD Optical Drive: No Display: 15.6" FHD (1920x1080) 250nits Anti-glare Connectivity: Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 Audio: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec Spreakers: Stereo speakers, 1.5W x 2, Dolby Audio Keyboard: US English, NonBacklit Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Ports: 1 x USB 2.0 1x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x Ethernet Port (RJ-45) 1 x Power connector Battery: Up to 11.4 Hours Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.14 x 9.28 x 0.78 Weight: 3.75 lbs
| UPC | 195477450028 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | V15 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | V15 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | N6000 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Pentium |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size, NonBacklit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | PCIe |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.28"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form