| Management number | 216082472 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $199.98 | Model Number | 216082472 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤Key Features and Benefits: Brand: Lenovo Model: Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 2 CPU: Intel Core i5-1145G7 (2.6Ghz, up to 4.2GHz, 4 core/8 threads) GPU: Intel Iris Xe Graphics G7 (80EU) Memory: 16GB RAM DDR4 Hard Drive: 512GB Solid State Drive Operating System: Windows 11 Pro- multi-language supports English/Spanish/French Display: 13.3-inch FHD(1920x1080) Touchscreen Video OutPut: HDMI WIFI: Yes BT: Yes Backlit Keyboard: Yes Ports: 2 x USB Type-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 2 x USB Type-C Thunderbolt 4, Power Delivery (PD), DisplayPort 1 x HDMI 1 x 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack Includes: Renewed Lenovo ThinkPad X13 Yoga Touchscreen Laptop Power Adapter / Cable Dimensions: 305 x 213.9 x 15.4 mm (12.01" x 8.42" x 0.61") Weight: 1.20 kg (2.6 lbs)



| UPC | 662987471589 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 2 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkPad Win11 Pro Portátil |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-1145G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, wireless keyboards, wireless mice |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 11th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | NO |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 9.5"W x 0.8"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form