| Management number | 216070991 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $700.00 | Model Number | 216070991 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
General Brand: Lenovo Color: Black Memory: 32GB LPDDR5X RAM Storage: 1TB PCIe NVMe SSD Operating System: Windows 11 Pro Processor Processor Manufacturer: Intel Processor Model: Core Ultra 7 255U Processor Speed: Up to 5.2GHz Processor Cores: 12 Cores (4 Performance + 4 Efficient + 4 Low Power Efficient) Graphics GPU: Intel Arc Graphics Graphic Type: Integrated Graphics Display Screen Size: 14 Inches Screen Type: WUXGA Touchscreen (OLED option available) Resolution: 1920 x 1200 Pixels Refresh Rate: 60Hz (120Hz on OLED option) Network & Communications Wireless LAN: Intel Wireless 7 (Wi-Fi 7) Bluetooth: Bluetooth 5.4 Cellular: Nano SIM Slot (5G ready) Ports & Connectivity 2 x USB-C with Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 Gen 1 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone/Microphone Combo Jack 1 x Nano SIM Slot Interface Microphone: Dual Array Microphones Speaker: Dual Up-Firing Speakers Webcam: 2MP IR Camera with Privacy Shutter Keyboard: Backlit Keyboard with TrackPoint Touchpad: Glass Haptic Touchpad Fingerprint Reader: Integrated Power & Battery AC Adapter: 65W USB-C GaN Compact Charger Battery: 57 Wh Lithium-ion Physical Characteristics Dimensions (W x D x H): 12.31 x 8.45 x 0.63 Inches Weight: 2.54 Pounds Included in the Box: Laptop and USB-C Power Adapter Additional Features Premium Carbon Fiber Build with 180-Degree Hinge Enterprise-Grade Security Features Ultra-Portable and Durable Design for Professionals Latest Wireless 7 for Blazing-Fast Connectivity Vivid Touchscreen for Intuitive Interaction
| UPC | 195477246874 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | NX005S |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | lenovo |
| Model Number | NX005S |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB-C with Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
| BuiltIn Media | laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 255U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other peripherals using USB, HDMI, Thunderbolt, or wireless technologies |
| Display Technology | OLED |
| Cellular Technology | 5G |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 30 day seller's warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Thunderbolt 4, USB-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Productivity, Professional |
| Display Resolution Maximum | 2880x1800 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.31"L x 8.45"W x 0.63"Th |
| Other Special Features of the Product | 180-Degree Hinge, 5G Ready SIM Slot, Backlit Keyboard, Carbon Fiber Construction, Fingerprint Reader, Haptic Touchpad, IR Camera with Privacy Shutter, Thunderbolt 4, TrackPoint, Wi-Fi 7 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form