| Management number | 216080925 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216080925 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The ThinkPad T580 has a lot going for it, including excellent performance, comfortable typing experience, durable build, and lots of ports. It has the security features you expect from a business laptop, and the hot-swappable battery system makes it easy to plan for a long flight or time in the field. Specifications:Operating System: Windows 11 Pro x64CPU: Intel Core i7 8650U 1.9GhzCPU Details: 4 Cores | 8 Threads | 8MB Cache | 15WMemory: 32GB DDR4Hard Drive: 1TB NVMe PCIe SSDOptical: NoneScreen: 15.6" LED LCD with a Full HD 1080p resolution Touchscreen displayGraphics: UHD Graphics 620USB 3.1 Gen 1 Ports: 2 (one always on)USB 3.1 Type-C Gen 1 Ports: 1USB 3.1 Type-C Gen 2 Ports: 1 Thunderbolt 3 Port)Ethernet: 10/100/1000 Mbps, GigabitWireless: 802.11acHeadphone / Microphone Combo Jack: 1HDMI Port: 1 HDMISD Card Reader: YesWebcam: YesIncludes: Laptop Computer, Charger, and BatteryPreviously Used, Seller RefurbishedThis PC has been thoroughly tested under the guidelines of the Microsoft Refurbisher program and is guaranteed to be in perfect working order.Recovery InformationRecovery media can be created from any Windows machine using the Windows Media Creation Tool. This is a free download from Microsoft that allows you to make a bootable DVD or USB device that can be used to fully recover the operating system at any time. If you do not have a spare PC to create the recovery media, we recommend creating the media on this PC before any potential hard disk failures on your machine as we are not responsible for any loss of data.



| UPC | 693022963066 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Intel Core i7-8650U |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 3 |
| BuiltIn Media | Laptop and ac adapter |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-8650U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7-8650U |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, webcams, and Bluetooth-enabled peripherals |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | USB-C, HDMI, Bluetooth, Webcam |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.4"L x 9.95"W x 0.8"Th |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen Display, Webcam, Thunderbolt 3 USB Type C |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form