| Management number | 216071698 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $159.96 | Model Number | 216071698 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.



| UPC | 782003359933 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Thinkpad |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Coffee Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkPad T480s |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | charger |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Extended |
| Control Method | App, Remote, Touch, Voice |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.7 |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-8650U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | Present |
| Audio Output Type | Bluetooth, HDMI, Internal, USB |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | USB devices, external displays, SD cards, Bluetooth/WiFi enabled devices |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Thunderbolt, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11"L x 1"W x 3"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint and ClickPad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form