| Management number | 216067422 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $380.31 | Model Number | 216067422 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Light and thin, the ThinkPad T470s is designed to boost productivity, wherever your business takes you. Powered by a high-performance processor and operating system, this rugged laptop boasts an all-day battery life, plenty of storage, and oodles of RAM. It can entertain on the go too-with an up to 14" WQHD display, stereo speakers, and hi-res webcam. All of this, plus the legendary ThinkPad reliability and support.
| UPC | 191376693733 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 20JS0004US |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Skylake-U |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3.4 GHz |
| Model Number | 20JS0004US |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | ThinkPad T470s Notebook^AC Adapter^Windows 7 Professional License Media |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Lenovo ThinkPad T470s 14" Laptop with Intel Core i7-6600U Processor, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, Black |
| Audio Recording | No |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-6600U |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptops, external mice, keyboards, displays, storage devices, printers, and other USB/HDMI-compatible accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 3.4 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Coprocessor | HD 520 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year limited |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SATA, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Boundary |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 28 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.18"L x 14.04"W x 0.75"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Global Trade Identification Number | 00191376693733 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form