| Management number | 216071934 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216071934 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤Key Features and Benefits: Brand: Lenovo Model: Lenovo Thinkpad T14s Gen 3 CPU: Intel Core i7-1265U (3.6Ghz, up to 4.8GHz, 10 core/12 threads) Memory: 16GB RAM DDR4 Hard Drive: 512GB Solid State Drive Operating System: Windows 11 Pro - multi-language supports English/Spanish/French Display: 14-inch FHD (1920 x 1080) Video OutPut: HDMI Ports: 1 x USB Type-A - 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1 x USB Type-A - 3.2 Gen 1 (5 Gbps), Sleep and Charge 2 x USB Type-C- 4.0, Thunderbolt 4, Power Delivery (PD), DisplayPort 1 x HDMI 1 x 3.5mm combo audio / microphone jack Includes: Renewed Lenovo Thinkpad T14s Gen 3 Notebook PC Power Adapter / Cable Dimensions: 317.5 x 226.9 x 16.9 mm (12.50" x 8.93" x 0.67") Weight: 1.21 kg (2.7 lbs)
| UPC | 754684008875 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Thinkpad T14s G3 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | T14s G3 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-1265U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, audio equipment, docking stations, printers |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB, HDMI, Thunderbolt 4, USB-C, 3.5mm Audio Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13"L x 10"W x 1.2"Th |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen, Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form