| Management number | 216064005 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $247.60 | Model Number | 216064005 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Specifications:Processor: 11th Gen Intel Quad-Core i7-1165G7 2.8GHz up to 4.7GHzOperating System: Windows 11 ProfessionalScreen: 14-inch FHD (1920x1080) IPS Anti-glare ScreenRAM: 32GB DDR4 RAMHard Drive: 512GB Solid State DriveWireless connection: Bluetooth, WiFiPorts: 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4a), 1x HDMI 2.0, 1x microSD card reader, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)



| UPC | 760532617229 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1165G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7-1165G7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, or other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.95"L x 8.94"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form