| Management number | 216144607 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $271.60 | Model Number | 216144607 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Released in 2020 The ThinkPad P15 Gen 1 Laptop is LENOVO's latest release in the 15" ThinkPad family. It comes with all the latest technology including DDR4 Memory clocked at a whopping 3200MHz and a 10th generation INTEL 6-core Processor. The 6 cores on the Core i7-10750H processor allows for exceptional multitasking. To save power and prolong battery life the processor will run @ 2.6Ghz under low use but will boost to 5GHz under heavy use for powerful performanc



| UPC | 632823422846 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad P15 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.88 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ThinkPad P15 Gen 1 Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger, Power Adapter |
| Warranty Type | Extended |
| HardDrive Size | 0.95 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Core i7-10750H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | keyboards, mice, storage devices, displays, printers |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | ThinkPad keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11n, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form