| Management number | 216071432 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216071432 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||





| UPC | 810168525501 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad P14s |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.24 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ThinkPad P14s 21A1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| BuiltIn Media | AC Adapter with Power Cord, ThinkPad P14s Mobile Workstation Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Extended, Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Ryzen 7 Pro 5850U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External monitors, keyboards, mice, storage devices, displays, and other accessories via USB, HDMI, and wireless connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, MicroSD, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Driver |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 48 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 1 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.95"L x 8.94"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Fingerprint Reader, HD Audio, Lightweight, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form