| Management number | 216100468 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $923.96 | Model Number | 216100468 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Windows 11 Pro 64 (EN:English) Processor Intel® Core™ Ultra 7 165H vPro® Processor (E-cores up to 3.80 GHz P-cores up to 5.00 GHz)Graphic Card NVIDIA RTX 3000 Ada Generation 8GB GDDR6Memory 32 GB LPDDR5x-7467MT/s (CAMM2)Storage1 TB SSD M.2 2280 SSD 4.0x4 NVMe® Opal 2.0, Selective upgradeDisplay 16" WQXGA (2560 x 1600), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 100%sRGB, 500 nits, 165HzWebcam 5MP RGB+IR with Dual Microphone and Privacy ShutterColor BlackKeyboard Backlit, Black - English (US)Battery 4 Cell Integrated 90WhPower Cord 170W Slim Tip (3-pin)AC Input Power 100 to 240WLAN Intel® Wi-Fi 7 BE200 2x2 BE vPro® & Bluetooth® 5.3Dimensions 354.4 x 241.2 x 17.05 mm (13.95 x 9.49 x 0.67 inches)Weight Starting at 1.82 kg (4.03 lbs)Ports1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 (135W input) and DisplayPort™ 1.42x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 (135W input) and DisplayPort™ 2.11x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x SD Express 7.0 card reader1x Security keyholeDocking Various docking solutions supported via Thunderbolt™ / USB-C
| UPC | 198153489350 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad P1 Gen 7 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2.8K |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | Ultra 7 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 7467 MHz |
| Model Number | 21KV0017US |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Adapter, Product Manuals |
| Warranty Type | On Site |
| HardDrive Size | 1024 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | Ultra 7 165H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio devices, docking stations |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 7467 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA RTX 3000 Ada |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | One Year Onsite |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.67"L x 13.95"W x 9.49"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Spill Resistant, TrackPoint |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form