| Management number | 216075733 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $147.96 | Model Number | 216075733 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤ Key features and benefits:Model: Lenovo ThinkPad L14 Gen 4CPU: AMD Ryzen5 7530UMemory: 16GB RAMHard disk: 256GB SSDOperating System: Windows 11 Professional 64-bitInterface:● 2 x USB 3.1● 1 x USB Type-C● 1 x Thunderbolt4● 1 x Ethernet port (RJ-45)● 1 x HDMI● 1 x Headphone/microphone combo jackIncludes:● Lenovo ThinkPad L14 Gen 4● Power adapter/cable● 90-day warranty● Dimensions (W x D x H): 331 x 235 x 20 mm (13" x 9.3" x 0.78")● Weight: 1.6 kg (3 lbs)
| UPC | 754684007748 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkPad L14 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | AMD Ryzen5 7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5.8 GHz Radio Frequency, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7400 RPM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.81"L x 8.54"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form