| Management number | 216067902 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $379.60 | Model Number | 216067902 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
GreatPriceTech sells computers with custom/upgraded configurations to enhance system performance. If the computer has modifications as listed above, the manufacturer’s box was opened by our highly skilled technicians for testing, inspection, and installation of the upgrades according to the specifications advertised. All computers and components are brand new.Processor: AMD Ryzen 5 7535U 2.90GHz Processor (7th Gen, upto 4.5 GHz, 16MB Cache, 6-Cores, 12-Threads, )Storage: 256GB PCIe SSD (Solid State Drive)Memory: 24GB DDR5 SO-DIMMGraphics: Integrated Graphics, Operating System: Windows 11 ProConnectivity: Wi-Fi 6E MT7922, Bluetooth 5.3, Ethernet LAN (RJ-45)Camera: Integrated WebcamInput/Output: Fingerprint Security System, Black, Backlit Standard Keyboard, Display: 16.0" IPS Wide UXGA (1920x1200) 60Hz 16:10 DisplayPorts/Slots:, HDMI, 2 USB 3.2 Type-C, No Optical Drive, Headphone/Microphone Combo JackBattery: 65W Power Supply Type-C Power-In, 3-Cell 47 WHr BatteryColor: BlackForm/Style: StandardProduct Dimensions (WxLxH): 14 IN x 9.75 IN x 0.76 INWeight: 4.1lb1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech)
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Color | Dockztorm Hub |
| Voltage | 12 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Thinkpad E16 G2 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | Thinkpad E16 G2 |
| Audio Recording | No |
| Number Of Cells | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.5"L x 14.5"W x 0.9"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form