| Management number | 216067881 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $599.60 | Model Number | 216067881 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.PC Series: Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 LED-backlit Business Laptop·Display: 16" LED-backlit (1920 x 1200) IPS 300 nits Anti-glare 45% NTSC, 60Hz·Processor: AMD Ryzen 7 7735U 8-Core(Up to 4.75 GHz ,8 cores,16 threads)·Graphics: AMD Radeon 680M Graphics Shared·Memory: 16GB DDR5 SDRAM 4800 MHz·Storage: 1TB NVMe M.2 SSD·Operating system: Windows 11 Pro·Touchscreen: No·Camera: 1080p FHD Camera with Privacy Shutter·Keyboard: Fullsize Backlit Keyboard with Numpad, Fingerprint Reader, TrackPoint·Communications: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3; 10/100/1000Mbps LANPorts and Slots:1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / 10Gbps1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / 5Gbps1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A support Always On / 10Gbps1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1 x HDMI v2.11 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x USB-C Power JackBattery: 3 Cell 47 Wh, Up to 6 hours on average usageSize and Weight: 14.02 x 9.75 x 0.78 inches, 3.99 lbsColor: Black65W AC Adapter,32GB USB Drive included1 Year Support from Lenovo within the US
| UPC | 197532017740 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad E16 Gen 2 |
| Model Year | 2024 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.99 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4811 MHz |
| Model Number | 21M5C |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, 32GB USB Drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 7735U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories designed for Windows 11 Pro notebooks |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 680M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen, TrackPoint pointing device |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.03"L x 9.77"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Numeric Keypad, TrackPoint |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form