| Management number | 216067887 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216067887 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||

| UPC | 810210918725 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.92 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | ThinkPad E16 Gen 2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter with Power Cord, Lenovo ThinkPad E16 Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 155U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | NO |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.75"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, MIL-STD-810H military test |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form