| Management number | 216071149 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216071149 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 5 125U Cores: 12 Threads: 14, up to 4.3 GHz Graphics: Intel Graphics System: Windows 11 Pro Memory: Up to 64 GB RAM Hard Drive: Up to 2TB Storage No Optical Drive Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS Anti-Glare Display Fingerprint: Yes Connectivity: WiFi 6 and Bluetooth Audio: Dolby Atmos, Audio by Harman, 2 x 2W Stereo Speakers Keyboard: Full-size Backlit Keyboard with numeric keypad HD Webcam: 720p Webcam with Privacy Shutter Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Ethernet (RJ-45) Bundle: 1x WOWPC 3-in-1
| UPC | 195477427716 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad E16 Gen 2 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | E16 G2 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | WOWPC 3-in-1 |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Ultra 5 125U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 125U |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 RAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, external storage, mice, keyboards, printers, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full-size Backlit Keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.75"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Audio by Harman, Backlit Keyboard, Copilot AI, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form