| Management number | 216081025 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216081025 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 13th Gen Intel Core i5-1335U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.3 / 4.6GHz, E-core 0.9 / 3.4GHz, 12MBGraphics Intel Iris Xe GraphicsMemory 24GB DDR4 RAMStorage 512GB SSD M.2 PCIe NVMeOptical NoneAudio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codecSpeakers Stereo speakers, 2W x2, Dolby AudioCamera 720P HD RGB with Privacy ShutterMicrophone 2x, ArrayPower Adapter 65W USB-C (3-pin)Display 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Non-Touch Anti-glare, 45% NTSCKeyboard Non-Backlit, EnglishDimensions (WxDxH) 14.02 x 9.75 x 0.78 inchesWeight 3.9 lbsOperating System Windows 11 Pro 64, EnglishEthernet 100/1000M (RJ-45)WLAN + Bluetooth Intel Wi-Fi 6 AX201, 11ax 2x2 + BT5.1Ports1x Ethernet (RJ-45)1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps1x USB 2.01x USB 3.2 Gen 1 (Always On)1x USB-C 3.2 Gen 2Security Chip Discrete TPM 2.0Physical Locks Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mmOther Security Camera privacy shutter
| UPC | 197528266817 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | E16 Gen 1 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1335U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, or wireless connectivity |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet, HDMI, Thunderbolt, USB, Headphone/Mic Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.75"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form