| Management number | 216105577 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216105577 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Prioritizing security and privacyYour device and data will be safer, thanks to options like a discrete trusted platform module (dTPM) 2.0, optional FHD hybrid IR camera required for Windows Hello, and Smart Power On. The dTPM 2.0 secure chip encrypts your passwords and other sensitive data, while the FHD hybrid IR camera and the optional fingerprint reader on the Power On button ensure that only you can access your laptop.Hassle-free connectivityThe ThinkPad E16 (16″ AMD) laptop helps you easily connect—and stay connected—to peripherals, networks, and people. Ports include USB-C 3.2, USB-A 3.2, and HDMI. Wireless connectivity is a breeze with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.1, while dual mics and a choice of an HD, FHD, or hybrid FHD + IR webcam (with privacy shutter) make remote collaboration easy.Technical SpecificationsProcessor: AMD Hexa-Core Ryzen 5 7530U Processor (6 Cores 12Threads, 2.0Ghz base clock speed, up to 4.5Ghz, 16MB cache)Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS Anti-glare, Touch, 16:10 DisplayGraphics: Integrated AMD Radeon GraphicsMemory: 16GB DDR4 RAMStorage: 512GB PCIe M.2 SSDNetworking: Wi-Fi 6 2x2 AX + Bluetooth 5.1Operating System: Windows 11 Pro 64-bit, EnglishBattery: Integrated 47WhCamera: Full HD 1080p IR Camera with Privacy shutterSecurity: TPM 2.0; Fingerprint readerKeyboard: Backlit; EnglishDimensions: 14.02 x 9.75 x 0.78 inchesWeight: 3.90 lbsI/O portsUSB-A 3.2 Gen 1Ethernet (RJ45)Security SlotUSB-C 3.2 Gen 2USB-C 3.2 Gen 1USB-A 3.2 Gen 1HDMI 1.4bHeadphone / microphone combo
| UPC | 197528650067 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad E16 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkPad E16 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| BuiltIn Media | 64GB SD Card by IST Computers, 65W AC Adapter with Power Cord, Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 Business Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Combination (Limited, Third-Party) |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Adaptive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | BD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 4500 MHz |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 14 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.4"L x 0.74"W x 9.4"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Numeric Keypad, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form