| Management number | 216071825 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $555.60 | Model Number | 216071825 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||





| UPC | 198156239761 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | 21MA |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 21MA |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo ThinkPad E16 G2 Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 155U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.75"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form