| Management number | 216069460 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $187.98 | Model Number | 216069460 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo ThinkPad E15 Gen 2 is a 15.6-inch business laptop with AMD Ryzen 5 4500U CPU, 16GB RAM, 512GB SSD storage, Wi-Fi 6, HDMI, and Windows 11 Pro.



| UPC | 657768239830 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Thinkpad |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Renoir |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 1135G7 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Original accessories (if any), HDMI cable, Ethernet cable |
| Screen Finish | smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ax |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, via HDMI, Thunderbolt, USB, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, Thunderbolt, USB, USB 2.0 |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.4"L x 14.4"W x 0.74"Th |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form