| Management number | 216077821 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $81.04 | Model Number | 216077821 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Full-Featured Micro DesktopsM Series Tiny desktops provide big-business performance with impressive processing power and 15 months of platform stability- all while remaining energy-efficient and saving you space.
| UPC | 192651077996 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Raven Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkCentre M920q |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 10RS0014US |
| Speaker Type | Built-in |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | ThinkCentre M920q 10RS0014US Desktop Computer |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 7.2 x 1.4 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-8500T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 1 |
| Graphics Ram Type | PC-133 SDRAM Memory |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 200 Watts |
| Security Features | Standard software-based security features |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Keyboard, Monitor, Mouse, Speaker |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | ATA-4 |
| Speaker Description | Integrated |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Core i5-8500T |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-sized desktop keyboard |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | More than one |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, HDMI, USB, USB Type-C, Wireless LAN |
| Graphics Card Interface | AGP |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 1 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 7 |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| Number of Component Outputs | 7 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Global Trade Identification Number | 00192651077996 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form