| Management number | 209073268 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $103.11 | Model Number | 209073268 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkCentre M720Q Tiny Desktop Computer PC, Intel Core i3-8100, 16GB RAM, 256GB SSD, Wi-Fi, Bluetooth, Keyboard & Mouse, HDMI, Windows 11 Pro
| UPC | 760532617854 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkCentre M720Q Tiny |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ThinkCentre M720Q Tiny |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| CPU Model Number | i3-8100 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTY wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form