| Management number | 216078159 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $351.99 | Model Number | 216078159 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Thinkbook 14s Premium Business Ultrabook, Linux Mint, Intel Quad Core i5-8265U, 256B PCIe SSD, 16GB RAM, 14" FHD IPS 1920x1080, Radeon 540X 2GB Graphics, Backlit Keyboard, Aluminum Body
| UPC | 889800343148 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Thinkbook 14s |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop, Ultrabook |
| Item Weight | 1.43 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L1 Cache | 512 KB |
| CPU L2 Cache | 6 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | Lenovo Thinkbook 14s |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Battery, AC adapter |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Enhanced audio features; specifics not provided |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-8265U |
| Operating System | Linux |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIe |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 540 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB-C, Wi-Fi, USB-A |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 11.1 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.27"L x 11.77"W x 0.63"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Physical Camera Cover |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form