| Management number | 212189599 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $679.60 | Model Number | 212189599 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 5 225U Processor (E-core Max 3.80 GHz, P-core Max 4.80 GHz with Turbo Boost, 12 Cores, 14 Threads, 12 MB Cache) NPU: Integrated Intel AI Boost, up to 12 TOPS Lenovo Yoga Pen Included Memory: 16 GB DDR5-5600MT/s (SODIMM)(2 x 8 GB Installed, up to 32GB supported) Storage: 512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 QLC 4.0x4 NVMe Installed; (Up to two drives,M.2 2280 SSD up to 2TB each, Supported) Display: 14” WUXGA (1920 × 1200) touchscreen, 16:10 aspect ratio, anti fingerprint, 300nit, 100% sRGB, Corning Gorilla Glass, TÜV Eyesafe low blue light-certified, Dolby Vision Camera: 1080P FHD with Dual Microphone and Privacy Shutter Operating System: Windows 11 Pro 64 Graphics: Integrated Intel Graphics on UMA Fingerprint Reader Keyboard: Spill-resistant, Backlit with white LED lights, Tactile markers on keys for visually impaired, Dedicated audio / mic keys, 1.5mm key travel, Luna Grey - English (US) Buttonless glass-like Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) Wi-Fi 6E 2x2 AX Bluetooth 5.3 Non-WWAN Color: Luna Grey Audio: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec, Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN Ports/Slots: USB-C (Thunderbolt 4, USB 40Gbps) USB-C (USB 10Gbps) full-function, display port, power delivery 2 x USB-A (USB 5Gbps), 1 always on HDMI 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz) 4-in-1 microSD card reader 3.5mm (SD / SDHC / SDXC / MMC) Headphone / mic combo Supported Docking: Thunderbolt 4 dock USB-C 3.0 dock Dimensions (H x W x D): 0.66″ x 12.32″ x 8.81″ Weight: Approximately 3.7lbs 60Wh Battery, 65W USB-C Slim (2-pin, Wall-mount) Power Adapter Warranty: One Year Lenovo Onsite
| UPC | 198156602695 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | 21SQ |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 21SQ |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Internal Battery, Quick Start Guide, ThinkBook 14 2-in-1 Gen 5 AI PC, USB-C® 65W AC adapter, Yoga Pen |
| Warranty Type | On Site |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 5 225U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External docking stations, monitors, keyboards, mice, storage devices, printers, and other devices with USB, HDMI, Thunderbolt, or wireless connectivity options |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5 |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen, Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | One Year Onsite Lenovo Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.32"L x 8.81"W x 0.66"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Memory Card Slot, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form